«Історія про те, як совеня з триклозаном знайомилось» — короткометражний мультфільм, який підготувала ВЕГО «МАМА-86» у рамках проекту «Вільне від токсикантів довкілля для майбутніх поколінь в Україні» за фінансової підтримки Шведського товариства охорони природи (SSNC).
Метою проекту є просування ідей відмови від використання шкідливих речовин при виробництві товарів повсякденного вжитку за допомогою аналітичної, роз’яснювальної та інформаційно-пропагандистської діяльності, а також шляхом реалізації пілотних проектів з урахуванням кращих практик та альтернатив.
У мультфільмі в ігровій манері його персонажі розповідають про небезпеки мийних засобів, які містять шкідливу хімічну речовину — триклозан, який віднесено до ендокринних руйнівників, та надають відповідні поради щодо використання альтернатив.
Мультфільм буде цікавим для дітей, батьків, вихователів та вчителів, інших цільових груп проекту:
Авторський колектив анімаційного фільму «Історія про те, як совеня з триклозаном знайомилось»:
Євгенія Коренєва — автор сценарію
Роман Романчук — режисер-постановник
Роман Романчук, Артем Єлькін — художники-мультиплікатори
Артем Єлькін — комп’ютерна збірка
Ольга Тертиця — художник образів та сцен
Роман Романчук — промоція.
***
Триклозан — синтетична органічна сполука, антибактеріальний та протигрибковий агент широкого застосування[1], який діє на багатьох представників грам-позитивної і грам-негативної флори, а також на грибкові мікроорганізми.
Триклозан було вперше синтезовано у Швейцарії у 1965 р. У великих кількостях почав використовуватися в США з 1968 р. як пестицид. Сьогодні широко застосовується при виготовленні мийних засобів та засобів особистої гігієни, таких як мило і дезодоранти.
У 2014 р. в американському штаті Міннесота був підписаний місцевий закон про заборону використання триклозану в споживчих товарах, який набрав чинності 1 січня 2017 р. Незважаючи на те, що небезпека триклозану для людей не була продемонстрована[2], але експерименти на тваринах показали його здатність завдавати шкоди репродуктивній системі, знижувати якість сперми, а також викликати гормональні порушення. Крім того, деякі бактерії можуть виробляти стійкість до триклозану[3].
2 вересня 2016 р. Управління із санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів Міністерства охорони здоров’я та соціальних служб США (Food and Drug Administration, FDA) прийняло рішення про заборону застосування триклозану та триклокарбану в рідкому і твердому милі, оскільки виробники, які використовували триклозан та триклокарбан, не змогли довести їх безпеку і ефективність при тривалому застосуванні. У той же час триклозан дозволений до застосування в зубній пасті, оскільки, на думку FDA, його бактерицидні якості для обробки ротової порожнини переважують ризики[4],[5].