Вы вошли как Гость | Группа "Гости"Приветствую Вас Гость | RSS | ГлавнаяМой профиль | Регистрация | Выход | Вход

Главная » 2015 » Январь » 27 » Влада і громадськість обговорили взаємодію щодо аварійної готовності та реагування у випадку аварій на АЕС
19:28
Влада і громадськість обговорили взаємодію щодо аварійної готовності та реагування у випадку аварій на АЕС

26 січня 2015 року в Києві відбувся Міжнародний круглий стіл з питань аварійної готовності та реагування у сфері атомної енергетики, організований Всеукраїнською екологічною громадською організацією «МАМА-86» і Державною інспекцією ядерного регулювання України за підтримки Шведської агенції міжнародного розвитку та співробітництва та європейської громадської мережі  Nuclear Transparency Watch.

Через чверть століття після Чорнобильської трагедії, аварія на Фукусімі 2011 року довела, що від ядерних аварій не застрахована жодна країна, енергетика якої залежить від атомних реакторів. Прагнучи переходу до більш безпечних джерел енергії у майбутньому, ми одночасно повинні забезпечувати ядерну та радіаційну безпеку сьогодні. Так, за умови належної аварійної готовності та грамотного реагування кількість жертв та постраждалих в обох катастрофах могла б бути значно меншою. Для України, яка ще впродовж багатьох десятиліть відчуватиме наслідки аварії на ЧАЕС, аварійна готовність та реагування – це питання національної ваги, а отже дуже важлива взаємодія влади і громадськості у цьому для забезпечення ефективної безпекової політики держави.

Відповідальність за питання аварійної готовності та реагування в Україні розділена між різними  органами влади та іншими структурами - «Енергоатомом», який здійснює експлуатацію АЕС, Державною інспекцією ядерного регулювання, Державною службою надзвичайних ситуацій, Міністерством охорони здоров’я та іншими ЦОВВ, а також регіональною і місцевою владою. Відтак у круглому столі взяло участь широке коло заінтересованих сторін: представники  центральних та місцевих органів влади, громадських організацій, експлуатуючих організацій, науково-дослідних установ, незалежні вітчизняні та європейські експерти, ЗМІ та ін.

Представники «Енергоатому» та відповідальних органів влади розповіли про те, що робиться в рамках їхньої сфери компетенції для мінімізації шкоди для здоров’я населення та довкілля у разі радіаційної аварії на АЕС, а громадськість та журналісти мали змогу висловити критичні зауваження та поставити гострі запитання щодо основних проблемних питань у цій сфері - забезпечення можливості реалізації ефективних планів евакуації населення, йодної профілактики, забезпечення персоналом та матеріально-технічними засобами  для проведення необхідних робіт у разі аварій тощо. Учасники обговорили шляхи вдосконалення нормативно-правової бази, міжвідомчу координацію та взаємодію з органами місцевої влади, транскордонне співробітництво та інші питання.

Про важливість громадського контролю за заходами аварійної готовності та реагування для забезпечення їх ефективності наголошували іноземні доповідачі – представники європейської ініціативи Nuclear Transparency Watch (NTW), що об’єднує громадських експертів з ядерних країн ЄС та України. Експерти NTW представили результати дослідження ситуації з аварійною готовністю та реагуванням в ЄС, а також розповіли про практики окремих європейських країн.

Особливу увагу громадські експерти звертали на проблеми інформування та участі громадськості в заходах аварійної готовності та реагування. Учасники круглого столу дійшли згоди про необхідність системної взаємодії щодо постійного інформування громадян про забезпечення ефективної аварійної готовності та реагування. Напрацювання круглого столу буде доведено до всіх відповідальних сторін.

Довідково:

Всеукраїнська екологічна громадська організація «МАМА-86» (ВЕГО «МАМА-86»)- одна з найбільших українських екологічних неурядових організацій, що вже 25 років активно працює задля створення в Україні умов для переходу до сталого розвитку. Маючи 19 осередків в різних регіонах України, «МАМА-86» діє на всіх рівнях – від місцевого до міжнародного. Організація займається аналізом політики і адвокаційною роботою, інформаційно-просвітницькою діяльністю та прикладними проектами для вирішення конкретних екологічних проблем за трьома пріоритетними напрямами: а) екологізація політики і практики, б) забезпечення доступу до безпечної води та водних ресурсів, в) безпечне поводження з відходами і хімічними речовинами. «МАМА-86» приділяє особливу увагу просуванню європейських принципів належного врядування, забезпеченню ефективної участі громадськості у процесі прийняття рішень та зміцненні спроможності громадянського суспільства відігравати активну роль у публічній політиці.

Створена у 1990 році мамами з університетською освітою, що прагнули захистити майбутнє своїх дітей після Чорнобильської катастрофи, організація й досі послідовно займається питаннями інформування громадськості та її участі у прийнятті рішень в сфері атомної енергетики.

Державна інспекція ядерного регулювання України (ДІЯРУ) центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері безпеки використання ядерної енергії. Основними завданнями ДІЯРУ є: 1) забезпечення формування та реалізація державної політики у сфері безпеки використання ядерної енергії; 2) здійснення державного регулювання безпеки використання ядерної енергії; 3) здійснення повноважень компетентного органу з фізичного захисту ядерного матеріалу та ядерних установок відповідно до Конвенції про фізичний захист ядерного матеріалу та ядерних установок; з питань безпечного перевезення радіоактивних матеріалів відповідно до правил ядерної та радіаційної безпеки при перевезенні радіоактивних матеріалів; з питань аварійного оповіщення та інформування згідно з Конвенцією про оперативне оповіщення про ядерні аварії.

Nuclear Transparency Watch (NTW– європейська громадська мережа, що сприяє просуванню громадського контролю за питаннями безпеки та прозорості в сфері ядерної енергетики. Створена в 2013 році за ініціативою членів Європейського Парламенту у розвиток європейського процесу із забезпечення дотримання Оргуської конвенції в сфері ядерної енергетики (ACN). Одним із тематичних пріоритетів діяльності NTW є аварійна готовність та реагування у випадку ядерних та радіаційних аварій. Наразі NTW готує громадську оцінку ситуації з аварійною готовністю та реагуванням в Європі. ВЕГО «МАМА-86» - єдина організація з-поза меж ЄС, що є засновницею NTW та бере активну участь у європейському процесі ACN з 2010 року. Входить до робочої групи NTW з питань аварійної готовності та реагування.

Всеукраїнська екологічна громадська організація «МАМА-86»

Київ, 01030, вул. Чапаєва 14, 

офіс 1

тел./факс:+38 (044) 234-6929,

e-mail: info@mama-86.org.ua

http://www.mama-86.org.ua
___

Державна інспекція ядерного регулювання України

Київ, 01011, вул. Арсенальна, 9/11

тел.:  + (38 044) 254 3449

факс: + (38 044) 254 3311

e-mail: kozulko@hq.snrc.gov.ua

http://www.snrc.gov.ua/

Категория: Новости - Вестник Мечты | Просмотров: 593 | Добавил: rm | Теги: МАМА-86, Круглий стіл, безпека, АЕС, аварійна готовність | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 1
avatar
0
1
Чтобы посмотреть видео-отчеты о состоявшемся "круглом столе" заходите на страницу >>>
avatar

Меню сайта

Журнал "Вісник Мрії" є періодичним виданням ГО «Дитячо-юнацька екологічна громадська організація «Республіка Мрія», яка з 10 листопада 2013 року як асоційований член увійшла в мережу Всеукраїнської екологічної громадської організації «МАМА-86».  Про ВЕГО "МАМА-86"

Форма входа

Поиск

Новые комментарии

Ссылка на сборник